WWW.DULKADİROGLU.ORG

 

Araştırmacı Yazar İsmail UÇAKÇI Hocamızın, yeni eseri “OĞUZ BOYLARI – II” yayınlandı.

 

İsmail UÇAKÇI

 

1959 yılında Çorum ili, Sungurlu İlçesi Sarıkaya Köyünde doğdu. İlkokulu doğduğu köyünde, Ortaokulu ve liseyi Ankara'da okudu. Yüksek öğrenimini ise A.Ü.A.Ö.F. Halkla İlişkiler Ön lisans programında tamamladı. 1984 yılında Başbakanlıkta memuriyete başlayan yazar, uzun süre Türk Tarih Kurumu Kütüphane Şefliğinde bulundu.


Bazı sivil toplum örgütlerinde aktif görevlerde bulunan yazar;

Türk Kültür-Sanat Sendikası kurucular kurulunda yer alarak, adı geçen sendikanın Genel Sekreterlik görevi, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma-Dayanışma Vakfı Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkent Çorumlular Birliği Genel Başkan Yrd ve Oğuz Kültürünü Araştırma, Tanıtma Derneği Denetim Kurulun Üyeliklerinde bulundu.


Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı ve Mamak Çorumlular Platformu Başkanlığı görevinde de bulunmuş olan yazar, devletimizin de yerini almak istediği yenidünya düzeninde kendi doktrinlerimizin oluşturulması ve bu doktrinlerimizin ana teması da milletleri millet yapan tarih, dil, din, kültür gibi unsurlardan meydana gelmesi gerekliliği tezini savundu.


Bu unsurların korunup, kollanmasına ilişkin kapsamlı araştırmalar yapıp bu araştırmalarını yurt içi ve yurt dışında yayın yapan bazı yayın organlarında yayınlayıp, ilim camiası ve Türk Milletinin hizmetine sundu.


“Boğazkale, Yerköy, Delice, Balışayh, Sulakyurt, Uğurludağ ve Kızılırmak Yöresi Derlemeleriyle ‘Orta Anadolu Halk Kültürü”,  “Tarihi, Kültürü ve İnançlarıyla Sungurlu”,  “Orta Anadolu Halk Kültüründe Deyimler ve Hikayeleri”,  "Kara Hisar-ı Demürlü Yöresinde Oğuz Boyları”,  

“Çorum, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı Yöresinde Oğuz Boyları 1",  “ “Sivas, Kayseri, Niğde, Aksaray, Nevşehir Yöresi Oğuz Boyları 2” Adlı kitaplarıyla yöreye  yerleşmiş bini aşkın aşiretin bağlı boy, soy, aşiret, cemaat, oymağı ve bunların yerleştiği şehir, kasaba, karye-köy, mezra ve kışlağı vererek yörenin seceresini çıkarttı.


Halen çalışmalarını sürdürmekte olan yazar,  Musa ve Hakan adında iki erkek babası, İsmail Sungur, Alp Buğra ve Fendiye Zeynep adında üç torun dedesidir.

 

www.ismailucakci.com

https://www.facebook.com/profile.php?id=100008366222490

 

 Yeni eserinde Sivas, Kayseri, Niğde, Aksaray ve Nevşehir yörelerinde yaşayan geçmişten günümüze Oğuz Boylarını derleyen İsmail UÇAKÇI hocamıza, Türk Tarihi ve Kültürüne katkılarından ötürü teşekkür ederiz.